Na naÅ¡Ã planetÄ› existuje obrovské množstvà nejrůznÄ›jÅ¡Ãch druhů zvÃÅ™at. NÄ›která z nich jsou endemická, tedy žijÃcà pouze v jedné jediné oblasti, dalÅ¡Ã jsou zase v nejrůznÄ›jÅ¡Ãch variantách k nalezenà po celé Zemi.
Â
Tento druhý pÅ™Ãpad je v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů způsoben zásahem ÄlovÄ›ka, který si ony druhy aÅ¥ už vÄ›domky Äi nevÄ›domky pÅ™ivezl sebou na svých cestách – pÅ™Ãkladem mohou být králÃci, konÄ›, krysy Äi Å¡vábi.
Â
Â
Pak jsou ale i taková, která zásah ÄlovÄ›ka nepotÅ™ebovala, a která se rozÅ¡ÃÅ™ila na vÅ¡ech kontinentech i bez toho, že by potÅ™ebovaly pomoc lidÃ. A z nich je zdaleka nejrozÅ¡ÃÅ™enÄ›jÅ¡Ã liÅ¡ka. Tu najdeme skuteÄnÄ› vÅ¡ude, aÅ¥ už se jedná o tu polárnà z chladných podmÃnek až po feneka z pouÅ¡tÄ›. AÄkoliv jsou tyto druhy od sebe geograficky velmi vzdálené, stále se jedná o liÅ¡ky.
Â
Je pak otázkou, proÄ se tak rozÅ¡ÃÅ™il zrovna tento druh. Jaké výhody majà oproti ostatnÃm, že jsou tak úspěšné, a to i pÅ™esto, že jsou již po staletà konstantnÄ› loveny lidmi a kvůli své velikosti jsou mnohdy i cÃlem vÄ›tÅ¡Ãch predátorů, se kterými musà také soupeÅ™it o koÅ™ist?
Â
Â
Hlavnà výhodou je zde jejich pÅ™izpůsobivost. Dokážou pÅ™ežÃt takÅ™ka v jakýchkoliv podmÃnkách, pÅ™iÄemž jejich solitárnà způsob života jim umožňuje zůstat skrytÃ. NavÃc se i pomÄ›rnÄ› dobÅ™e množà a liÅ¡Äata majà velkou Å¡anci na pÅ™ežitÃ.
Â
NavÃc nejsou ani vybÃravé, pokud jde o jÃdlo. Spokojà se prakticky se vÅ¡Ãm, což je také důvod, proÄ napÅ™Ãklad na vesnicÃch Äi ve mÄ›stech „rabujÓ popelnice, podobnÄ› jako tÅ™eba mývalové. Téměř vždy si tak dokážou najÃt potravu a uživit se.
Â
To vÅ¡e jsou také důvody, proÄ se je navzdory veÅ¡kerým snahám, zvláštÄ› v minulých staletÃch, stále nepodaÅ™ilo vyhubit. A je pravdÄ›podobné, že tomu tak bude i nadále. Máme tak alespoň jeden druh, o kterém si můžeme být téměř jisti, že prakticky za žádných podmÃnek nevyhyne. A to je pro naÅ¡i diverzitu jen dobÅ™e.