Rustikální venkovský styl se bez dekorací neobejde


Když oslovíte s prosbou bytového architekta, aby vám navrhl praktickou, funkční a zároveň esteticky přijatelnou vizáž interiéru domu, nebude to mít snadné ani on, ani vy. V první řadě se musíte shodnout na společném postupu, co se týče stylu, jemuž dáte před ostatními přednost. Výhodu mají v tomto směru lidé, co preferují čistě přírodní témata, kupříkladu některé styly retro a rustikál.

Rustikál je napodobeninou selského venkovského života, umožňuje umístit do interiéru mnohdy i to, co by jiní lidé považovali za nevkusný kýč, jenže ono to v tom vnitřním prostředí nakonec dopadne tak, že co je přírodní, je přirozené, a hlavně laskavé a láskyplné. Mnohem lépe se cítíme právě tam, nikoli v chladné pseudo moderně.

sušený květ na fotografii

Bytové dekorace

Součástí rustikálního vyjádření vzhledu interiéru bývají i stabilizované květiny. Dotváří společně s těmi živými pokojovkami nevšední, ale velmi hřejivé klima, stačí se pohledem zaměřit na sušené růže, doplněné drobnými kvítky pomněnek, anebo na ručně malovanou vázu z chodské keramiky, vyzdobenou sušenými obilnými klasy, zralými makovicemi a lučním kvítím. V rustikálu nemají co dělat umělé rostliny, a to z něj činí právě to nejzajímavější – žádný plast, ale pouze dřevo, sláma, proutí, kámen, sklo a keramika či porcelán.

sušené růže

Barvy, tvary a vzory

Květinové motivy byly inspirací umělcům již před mnoha tisíci lety a ta díla, co se dochovala dodnes v podobě nástěnných zámeckých fresek anebo maleb obrazů, prokazují, že právě květiny do lidského života zapadají mnohem lépe, než mobilní telefony a digitalizované prostředí. Připomenout bychom si mohli kupříkladu francouzského impresionistického malíře Claude Moneta, jak dokázal kouzlit s barvami, a jak vyjadřoval osobitou krásu kupříkladu s džbánkem plným slunečnic, a právě téma kvetoucích rostlin zaujalo i tvůrce jednoho z nejslavnějších filmů všech dob s názvem Titanic, Jamese Camerona.